Laburzysta Andy Burnham kandydatem na stanowisko premiera Wielkiej Brytanii
Nowo wybrany deputowany do brytyjskiego parlamentu z Partii Pracy Andy Burnham oficjalnie ogłosił swój zamiar ubiegania się o stanowisko premiera kraju. Oświadczenie to padło na tle decyzji urzędującego szefa rządu Keira Starmera o podaniu się do dymisji po długotrwałej presji wewnątrzpartyjnej wywołanej spadkiem sondaży.
Burnham podziękował Starmerowi za przywództwo w trudnym okresie i podkreślił, jak ważne jest, aby proces przekazania władzy odbywał się w sposób uporządkowany i odpowiedzialny w celu zachowania stabilności w kraju.
Wcześniej 56-letni polityk przez dziewięć lat sprawował urząd burmistrza Wielkiego Manchesteru, a także posiada doświadczenie w pracy w rządzie Gordona Browna na stanowisku sekretarza stanu ds. zdrowia. Obecnie pretendent do fotela premiera zapewnił, że głównym priorytetem nowej administracji stanie się przezwyciężenie kryzysu kosztów utrzymania, stymulowanie wzrostu gospodarczego oraz modernizacja sfery usług publicznych.
O sprawie informuje jego wpis w serwisie społecznościowym X.
Jak poinformowano, Keir Starmer ogłosił dymisję 22 czerwca. Decyzja ta zapadła na tle kryzysu politycznego w Wielkiej Brytanii, który zaostrzył się po wyborach lokalnych, w których Partia Pracy utraciła znaczną liczbę mandatów oraz kontrolę nad parlamentem Walii.
Po wyborach część deputowanych oraz członków rządu publicznie domagała się dymisji Starmera, co nasiliło napięcia wewnątrzpolityczne w kraju.
Premier Wielkiej Brytanii Keir Starmer poinformował pracowników swojej kancelarii o ostatecznej decyzji o podaniu się do dymisji.
W brytyjskiej Partii Pracy nasilały się rozmowy o możliwej zmianie kierownictwa i potencjalnej dymisji premiera Keira Starmera. Jako głównego pretendenta na jego miejsce wymienia się burmistrza Wielkiego Manchesteru Andy'ego Burnhama.
Szefowa MSZ Wielkiej Brytanii wezwała Starmera do podania się do dymisji.
Czytaj nas na Telegram i Sends