WHO: Ognisko hantawirusa powinno wygasnąć 2 lipca
Światowa Organizacja Zdrowia poinformowała 25 czerwca, że wykryte w zeszłym miesiącu śmiertelne ognisko hantawirusa, według obecnych szacunków, powinno zakończyć się 2 lipca.
Zaznacza się, że odnotowano 12 potwierdzonych i jeden prawdopodobny przypadek zakażenia hantawirusem, powiązany ze statkiem wycieczkowym MV Hondius, w tym trzy przypadki śmiertelne.
Szef WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus na konferencji prasowej w kwaterze głównej WHO w Genewie poinformował, że zidentyfikowano ponad 650 osób z kontaktu w 33 krajach i terytoriach.
„Wszystkie osoby z kontaktu, oprócz 54, zakończyły już okres kwarantanny, a pozostałe mają go zakończyć do 2 lipca. Jeśli do tego czasu nie zostaną zarejestrowane żadne nowe przypadki zachorowań, WHO uzna ognisko za wygasłe” — zaznaczył.
Naukowcy badają próbki wirusa, aby ustalić, czy możliwe jest opracowanie metod leczenia oraz szczepionek na wypadek ewentualnych przyszłych ognisk, pisze France24.
Czytaj także:
Szef WHO zaznaczył, że hantawirus to nie nowy COVID
Ognisko hantawirusa: eksperci ocenili ryzyko globalnej pandemii.
Informowaliśmy również: Wśród członków załogi statku MV Hondius, na którym odnotowano ognisko hantawirusa, znajduje się pięciu obywateli Ukrainy. MSZ poinformowało, że obecnie nie stwierdzono objawów pogorszenia stanu ich zdrowia.
Chorobę na pokład statku MV Hondius, należącego do holenderskiej firmy Oceanwide Expeditions, w wyniku której zmarło trzech pasażerów, mogły zawlec argentyńskie szczury lub myszy.
Czytaj nas na Telegram i Sends