+12° Kijów +10° Warszawa +13° Waszyngton

Wynik jest obecnie równy: szef ukraińskiego wywiadu porównuje wojnę z rosją do meczu piłkarskiego

Ольга Коваль 22 lutego 2023 10:38

Szef Głównego Zarządu Wywiadu Ministerstwa Obrony Kyrylo Budanov powiedział, że decydujące bitwy w wojnie między rosją a Ukrainą odbędą się w połowie lub pod koniec wiosny.

Powiedział to w wywiadzie dla «Forbes Ukraina».

Według niego nie jest on prognostykiem, gdyż wywiad wyciąga wnioski, a nie przewiduje. Zaznaczył, że jego opinia nie uległa zmianie i że w połowie do późnej wiosny dojdzie do decydujących bitew, które będą punktem zwrotnym w wojnie.

Budanov powiedział, że jeśli zastosować analogię piłkarską do roku wielkiej wojny, to obecnie jest 70. minuta meczu z wynikiem 1-1.

Oficer wywiadu powiedział, że w jego rozumieniu, po osiągnięciu granic w 1991 roku, Ukraina musi stworzyć warunki dla strefy bezpieczeństwa wokół swoich granic.

«Jest wiele opcji, strefa 100 km, ale 40 km będzie mniej więcej normalne. Tak, żebyście prawidłowo zrozumieli moją logikę. Czy powinniśmy iść dalej, to nie jest pytanie dla mnie, ale konieczne jest stworzenie strefy bezpieczeństwa wokół granicy. Istnieje wiele sposobów, aby osiągnąć ten cel» - mówi szef wywiadu obronnego Ukrainy.

Podkreślił, że wokół granic Ukrainy powinna istnieć zdemilitaryzowana strefa bez broni i z normalną kontrolą, aby Ukraina zawsze miała czas na reakcję.

Tymczasem sekretarz obrony USA Lloyd Austin uważa, że ukraińskie siły zbrojne będą miały «bardzo duże szanse» na przejęcie inicjatywy na polu walki. A kraje partnerskie będą nadal wspierać Ukrainę w walce z rosyjską agresją, by pomóc Ukraińcom w przeprowadzeniu kontrofensywy na wiosnę.

Wcześniej eksperci wyjaśniali, jak opóźnienia z czołgami mogą utrudnić kontrofensywę Sił Zbrojnych Ukrainy.