Olena Zelenska spotkała się z żoną Bidena: jak pierwsza dama reprezentuje Ukrainę w USA

Olena Zelenska spotkała się z żoną Bidena: jak pierwsza dama reprezentuje Ukrainę w USA

22 Вересня 2023 18:38

Żona prezydenta Ukrainy Olena Zelenska spotkała się z pierwszą damą USA Jill Biden i podziękowała jej za wsparcie Ukraińców. Wraz z Volodymyrem Zelenskim udała się do Stanów Zjednoczonych, aby reprezentować kraj. W dniu przyjazdu napisała, że ma zaplanowanych wiele reprezentacyjnych i przyjaznych wydarzeń: kilka przemówień na różnych etapach Zgromadzenia Ogólnego ONZ, spotkanie z rodziną Clintonów, dyrektorem generalnym WHO itp.

Olena Zelenska często spotyka się z międzynarodowymi partnerami i przyjaciółmi Ukrainy i mówi o naszym kraju na poziomie globalnym. UA.NEWS opowiada więcej o wizycie Pierwszej Damy w Stanach Zjednoczonych.

Olena Zelenska na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ

Olena Zelenska ogłosiła swoje plany dotyczące Stanów Zjednoczonych w mediach społecznościowych.

«Mamy wiele do powiedzenia. Program będzie więc intensywny», - powiedziała.19 września Pierwsza Dama przemawiała na marginesie Zgromadzenia Ogólnego ONZ podczas Międzynarodowego Dnia Równych Płac 2023. Powiedziała tam, że w ukraińskiej armii służy ponad 60 000 kobiet. Pomimo wojny Ukraina planuje dążyć do równości i zniwelowania różnic w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn.

«Aby zwalczyć to zjawisko, nasz kraj dołączył do Partnerstwa z Biarritz, międzynarodowej inicjatywy na rzecz równych praw i szans dla kobiet i mężczyzn», - powiedziała Zelenska.

Dodała, że ukraiński rząd zatwierdził Krajową Strategię Zmniejszania Różnicy w Wynagrodzeniach Kobiet i Mężczyzn w Ukrainie do 2030 roku. Zauważyła: «To ambitna decyzja dla kraju znajdującego się w stanie wojny».Olena Zelenska przemawiała również podczas specjalnego wydarzenia zatytułowanego Walka o przyszłość, ukraińskie dzieci na wojnie. Przytoczyła szokujące liczby zbrodni popełnionych przez federację rosyjską i wezwała ONZ do podjęcia wysiłków na rzecz ratowania ukraińskich dzieci.

Zelenska podkreśliła, że od początku inwazji na pełną skalę oficjalnie zgłoszono śmierć 504 dzieci, setki rannych, a według wiarygodnych danych ponad 19 000 dzieci zostało uprowadzonych, a tylko 386 wróciło na Ukrainę. Biuro Prokuratora Generalnego odnotowało również 231 przypadków przemocy seksualnej ze strony rosyjskiego wojska, w tym 13 dzieci: 12 dziewczynek i jednego chłopca.

«Chciałbym skorzystać z tej okazji, aby zaapelować do przedstawicieli ONZ i całej organizacji o podjęcie wysiłków na rzecz ratowania ukraińskich dzieci. Chcę, aby te 13 dzieci, o których seksualnym wykorzystywaniu wiemy na pewno, zostały zapamiętane, a ich historie zweryfikowane przez ONZ. Aby Ukraina otrzymała dane o dzieciach uprowadzonych przez Rosję, aby mogła je zwrócić i wyprowadzić ich rówieśników z okupowanych terytoriów. Nie tylko my tego potrzebujemy. Kiedy dzieciństwo jest zagrożone w jednym kraju, jest zagrożone wszędzie», - powiedziała Pierwsza Dama.Na marginesie 78. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ Olena Zelenska wraz z Dyrektor Generalną UNESCO Audrey Azoulay otworzyła wystawę «Budowanie pokoju i odporności poprzez kulturę: przecięcie kultury, kryzysu i zrównoważonego rozwoju».Wystawa obejmuje fotografie z czterech krajów, w których dziedzictwo kulturowe jest chronione przez UNESCO i gdzie zostało zniszczone przez wojnę.Spotkanie z żoną Bidena

22 września Olena Zelenska spotkała się z pierwszą damą USA Jill Biden. Pierwsza Dama podziękowała pani Biden za jej wsparcie dla Ukrainy.

«Nasze spotkania mają wielkie znaczenie symboliczne. To symbol, że nasze państwa i narody stoją ramię w ramię w walce z rosyjską agresją, dowód na to, że Stany Zjednoczone są z nami w tym trudnym czasie. Pozwolę sobie, w imieniu swoim i całego narodu ukraińskiego, szczerze podziękować pani i panu prezydentowi Bidenowi, Kongresowi i całemu narodowi amerykańskiemu za ich bezprecedensowe wsparcie», - powiedziała Zelenska do żony Bidena.

Olena Zelenska opowiedziała również Jill Biden o trzecim Szczycie Pierwszych Dam i Dżentelmenów, który odbył się w Ukrainie 6 września. Szczyt koncentrował się na zdrowiu psychicznym i wpływie wojny na nie.

Pierwsza Dama Ukrainy, między innymi, zwróciła uwagę na rolę Agencji Stanów Zjednoczonych ds. Rozwoju Międzynarodowego we wdrażaniu projektów dotyczących zdrowia psychicznego na Ukrainie.Volodymyr Zelenskyy i Olena Zelenska odwiedzili Biały Dom w Waszyngtonie w ramach wizyty w Stanach Zjednoczonych. Spotkali się z nimi prezydent USA Joe Biden i pierwsza dama Jill Biden.Rozmowa z dyrektorem generalnym WHO

Olena Zelenska spotkała się z dyrektorem generalnym WHO Tedrosem Adhanomem Ghebreyesusem przy okazji Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Omówiła dalsze partnerstwo: nacisk zostanie położony na zdrowie psychiczne Ukraińców podczas wojny.

«Właśnie dlatego Ogólnoukraiński Program Zdrowia Psychicznego, który został stworzony i jest już wdrażany z mojej inicjatywy, dotyczy przede wszystkim osoby i dla osoby, ponieważ ma na celu rozpowszechnienie i udostępnienie pomocy psychologicznej i szkoleń samopomocy. A naszym niezawodnym pomocnikiem na tej drodze jest WHO. To przy jej wsparciu powstało Centrum Koordynacji Zdrowia Psychicznego, które pomaga zjednoczyć wysiłki wszystkich uczestników tego wielkiego dzieła: agencji rządowych, partnerów międzynarodowych, biznesu i organizacji pozarządowych», - powiedziała Zelenska.

Pierwsza Dama mówiła o innej inicjatywie Ukrainy: międzynarodowym partnerstwie medycznym zainicjowanym podczas Szczytu Pierwszych Dam i Dżentelmenów. Według niej podpisano dwadzieścia pięć memorandów między szpitalami w Ukrainie a instytucjami medycznymi w 14 krajach. W przyszłości każdy zainteresowany kraj może dołączyć do tej współpracy. Według Zelenskiej, będzie to ważne wsparcie dla ukraińskich instytucji medycznych, które są przeciążone i zniszczone przez ostrzał.

«Mamy nadzieję, że WHO dołączy do tej współpracy, aby wspólnie szkolić i wspierać personel, dzielić się doświadczeniami, przyciągać nowych partnerów i organizować wydarzenia pod auspicjami Światowej Organizacji Zdrowia. Ponieważ Ukraina ma również coś do zaoferowania naszym kolegom: nasi lekarze mają doświadczenie w ratowaniu życia w ekstremalnych warunkach, które nie ma sobie równych nigdzie indziej na świecie. I jesteśmy gotowi podzielić się wszystkim, co mamy, aby ratować życie», - podsumowała Zelenska.Nagroda od rodziny Clintonów

W Stanach Zjednoczonych Olena Zelenska otrzymała nagrodę Clinton Global Citizen Award za przywództwo obywatelskie. Uczestniczyła w ceremonii wręczenia nagrody w ramach swojej wizyty na 78. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ.Ustanowiona w 2007 roku przez Billa, Hillary i Chelsea Clintonów nagroda jest ucieleśnieniem wezwania prezydenta Billa Clintona do działania poprzez wyróżnienie wybitnych osób, których wizja i przywództwo stanowią przykład dla globalnej społeczności. Osoby te udowodniły, że różne segmenty społeczeństwa mogą z powodzeniem współpracować w celu opracowania rozwiązań, które prowadzą do pozytywnych i trwałych zmian społecznych.

Pierwsza Dama powiedziała, że dzieli się nagrodą ze wszystkimi Ukraińcami.

«Ponieważ dziś każdy w moim kraju jest oddanym liderem. Matka, która zabiera swoje dziecko do szkoły, a następnie spieszy się do pracy po nieprzespanej nocy z powodu alarmu przeciwlotniczego. Nauczyciel, który uczy klasę - często w schronie przeciwbombowym, zdalnie, w niebezpieczeństwie, ale nadal uczy. Ratownicy i lekarze, którzy spieszą do ofiar ostrzału. A także odważni mężczyźni i kobiety, którzy stoją na linii frontu, aby utrzymać najeźdźcę z dala od swoich domów i miast oraz powstrzymać agresję przed rozprzestrzenianiem się na cały świat», - powiedziała.Wizyty kulturalne

21 września, w ramach wizyty w Stanach Zjednoczonych na 78. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ, Pierwsza Dama Olena Zelenska odwiedziła Metropolitan Museum of Art, w którym znajduje się obraz Arkhipa Kuindzhi «Zachód słońca nad Dnieprem».

«Szczególnie ucieszyła mnie praca Arkhipa Kuindzhi i podpis pod nią: «Ukraiński artysta». Zwracamy Ukrainie sztukę, która przez wieki była rabowana przez rosję», - napisała Zelenska w mediach społecznościowych.Dodała, że w niedalekiej przyszłości muzeum uruchomi ukraińskojęzyczne komentarze audio do swoich eksponatów w ramach kampanii «MET mówi po ukraińsku».Olena Zelenska zakończyła swoją roboczą wizytę w Stanach Zjednoczonych wizytą na Uniwersytecie Georgetown.

Jest to najstarszy uniwersytet w Waszyngtonie i najstarszy katolicki uniwersytet w Stanach Zjednoczonych, założony w 1789 roku. Wśród jego absolwentów jest 12 głów państw, w tym 42. prezydent Stanów Zjednoczonych, Bill Clinton.W 2022 roku ukraińscy studenci założyli Klub Ukraiński na Uniwersytecie Georgetown. Liczy on 50 członków, z których 20 to etniczni Ukraińcy. Olena Zelenska podziękowała kierownictwu uniwersytetu i studentom za solidarność z Ukrainą w walce z najeźdźcą.«Na Ukrainie rok akademicki rozpoczął się od alarmów przeciwlotniczych, z narażeniem życia nauczycieli i studentów. Ludzie często pytają: "Czego broni Ukraina, o co walczy?». W rzeczywistości właśnie o to. Aby młodzi ludzie mogli uczyć się i żyć w swoim kraju w pokoju, a nie ginąć pod bombami na ulicach, a nauczyciele mogli uczyć. Wierzę, że przy wsparciu wszystkich zainteresowanych ludzi na świecie, przyszłych liderów, takich jak studenci Uniwersytetu Georgetown, których dziś spotkałam, tak się stanie», - powiedziała Zelenska.Pierwsza Dama otworzyła również ukraińską półkę na uniwersytecie. Stany Zjednoczone stały się 40. krajem uczestniczącym w projekcie Pierwszej Damy «Ukraińska półka książkowa», w ramach którego przekazano już 47 000 ukraińskich książek do bibliotek na całym świecie.