Pensje nauczycieli znowu wzrosną: MEiN podało datę
Ukraińskich pedagogów czeka kolejna podwyżka wynagrodzeń we wrześniu 2026 roku. Będzie to drugi etap zwiększania wypłat po styczniowej weryfikacji.
Oświadczył o tym minister edukacji i nauki Oksen Lisowyj.
Według słów szefa resortu edukacji, pomimo wojny państwo nadal pracuje nad poprawą warunków opłacania pracy nauczycieli. Obecnie w Ukrainie blisko 400 tysięcy pedagogów uczy ponad 3,7 miliona dzieci.
Oprócz pensji zasadniczej nauczyciele mogą otrzymywać dodatkowe dodatki. W szczególności certyfikacja daje prawo do dodatku w wysokości 20% stawki osobistego zaszeregowania przez okres trzech lat. Przewidziano również wypłaty za stopnie zawodowe, nauczanie włączające, sprawdzanie zeszytów, prowadzenie gabinetów przedmiotowych oraz inne dodatkowe obowiązki.
Źródło: Oksen Lisowyj.
Dyrektorzy placówek ogólnego wykształcenia średniego muszą do 21 stycznia 2026 roku zaktualizować dane o nauczycielach w systemie kompleksu programowo-sprzętowego „Zautomatyzowany Informatyczny Kompleks Zarządzania Edukacją” (AIKOM), aby odroczenia od poboru były przedłużane automatycznie.
W Ukrainie od 1 września nauczyciele mają zagwarantowane podwyższenie pensji o 20%.
Czytaj nas na Telegram i Sends