$ 44.82 € 51.04 zł 11.9
+24° Kijów +25° Warszawa +23° Waszyngton

Były minister obrony Polski zwrócił Ukrainie odznaczenie państwowe

UA NEWS 26 czerwca 2026 16:39
Były minister obrony Polski zwrócił Ukrainie odznaczenie państwowe

Były minister obrony Polski Mariusz Błaszczak ogłosił zwrot Ukrainie Orderu „Za Zasługi” I stopnia, który otrzymał w 2022 roku. To już drugi podobny przypadek wśród polskich polityków w ciągu ostatnich dni.

Błaszczak oświadczył, że decyzją tą wyraża solidarność z rodzinami, które od dziesięcioleci czekają na możliwość godnego upamiętnienia swoich bliskich. Prawdopodobnie chodzi o kwestię Tragedii Wołyńskiej.

Według słów polityka zwrot odznaczenia jest również wyrazem sprzeciwu wobec stanowiska obecnych władz ukraińskich. Ponadto zadeklarował, że krokiem tym wspiera stanowisko prezydenta Polski Karola Nawrockiego.

Źródło: Rzeczpospolita.

Przypomnijmy, że prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odesłał do Polski Order Orła Białego za pośrednictwem „Nowej Poszty”.

Decyzja o odebraniu prezydentowi Ukrainy Wołodymyrowi Zełenskiemu najwyższego odznaczenia państwowego Polski, Orderu Orła Białego, nie jest jednostronnym aktem prezydenta. Zgodnie z polską procedurą prezydent może zainicjować pozbawienie odznaczenia, jednak odpowiedni akt wymaga kontrasygnaty (współpodpisu) premiera Polski.

W odpowiedzi na działania prezydenta Polski szef MSZ Andrij Sybiha oświadczył, że zwróci Polsce swoje odznaczenie państwowe.

Czytaj nas na Telegram i Sends

Завантажуй наш додаток