У Франції пропонують запровадити кліматичну відпустку через спеку та стихійні лиха
Французька партія «Зелені» виступила з ініціативою запровадити спеціальну «кліматичну» відпустку тривалістю до п’яти днів, яка дозволить працівникам убезпечити себе під час екстремальних погодних явищ без втрати заробітку.
21 червня представники політичної сили запустили петицію, в якій закликали владу створити новий механізм соціального захисту населення на тлі дедалі частіших кліматичних криз.
Ініціатива стосується не лише аномальної спеки, а й інших небезпечних природних явищ, зокрема повеней, лісових пожеж та тимчасового закриття шкіл через надзвичайні погодні умови.
«Ми пропонуємо створити кліматичну відпустку тривалістю до 5 днів, щоб дозволити кожному легше пережити спеку, повені, пожежі чи закриття шкіл у зв’язку з подіями кліматичного характеру без втрати доходу. Ніхто не має ризикувати своїм здоров’ям чи здоров’ям близьких для того, щоб вийти на роботу», – зазначають автори петиції.
На думку ініціаторів, новий вид відпустки допоможе людям уникати небезпечних поїздок і перебування в умовах, які можуть становити загрозу для життя та здоров’я.
Як приклад ефективного рішення французькі «Зелені» наводять Іспанію, де з 2024 року діє чотириденна оплачувана відпустка, яку можна використати під час екстремальних погодних умов. Такий механізм дозволяє громадянам залишатися вдома під час стихійних явищ і не наражати себе на ризик.
Ідея «кліматичної» відпустки з’явилася на тлі зростання кількості екстремальних погодних явищ у Європі, які дедалі частіше впливають на роботу підприємств, навчальних закладів і повсякденне життя людей.
Про це повідомляє видання Le Figaro.
У понеділок через сильну спеку у Франції тимчасово припинять роботу 845 шкіл та коледжів. Ще близько 1800 навчальних закладів скоротять навчальний день і відпускатимуть учнів додому раніше.
В Іспанії травень 2026 року став рекордно важким через хвилю спеки, яка забрала життя щонайменше 101 людини. Це найвищий показник для цього місяця за останні 11 років спостережень, і він більш ніж утричі перевищує середні значення попереднього десятиліття. Влада пов’язує зростання смертності саме з впливом екстремально високих температур.