Ukraina sprowadziła z niewoli kolejnych 160 wojskowych
Ukraina przeprowadziła kolejną wymianę i sprowadziła do domu 160 wojskowych, którzy przebywali w rosyjskiej niewoli jeszcze od 2022 roku. Wśród uwolnionych są obrońcy z różnych formacji, którzy walczyli na najgorętszych odcinkach frontu. Wszyscy oni znajdują się już na ukraińskiej ziemi i otrzymują niezbędną pomoc.
Ukraina kontynuuje trudne i długotrwałe działania na rzecz powrotu swoich ludzi z rosyjskiej niewoli – tym razem do domu powróciło 160 wojskowych, którzy spędzili w niewoli ponad dwa lata. Wielu z nich trafiło do niewoli jeszcze w 2022 roku, gdy trwały najcięższe walki na różnych odcinkach frontu. Wśród uwolnionych są żołnierze Sił Zbrojnych Ukrainy, Państwowej Specjalnej Służby Transportu, gwardziści narodowi oraz pogranicznicy. Prowadzili oni walki o Mariupol i „Azowstal”, a także walczyli na kierunkach: donieckim, ługańskim, charkowskim, zaporoskim, kijowskim, czernihowskim i sumskim.
Każda taka wymiana to rezultat długiej i niepublicznej pracy zespołów zajmujących się powrotami jeńców, a także wojskowych, którzy każdego dnia zaryzykując życiem na linii frontu uzupełniają tzw. fundusz wymiany.
„Dziękuję całemu naszemu zespołowi, który każdego dnia pracuje nad powrotem naszych ludzi” — napisano w komunikacie.
Osobno podkreślono, że działania na rzecz powrotów trwają nieprzerwanie, a każde nazwisko jest weryfikowane indywidualnie, gdyż cel pozostaje niezmienny — sprowadzić z powrotem wszystkich, którzy wciąż znajdują się w niewoli, zarówno wojskowych, jak i cywilów. O sprawie informuje prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
W Unii Europejskiej oświadczono, że proponowane zmiany w przepisach dotyczących ochrony tymczasowej nie dotkną Ukraińców, którzy już przebywają w krajach UE. Mowa o mężczyznach, którzy wyjechali przed wejściem w życie nowych norm i posiadają już ten status. Dla nich zasady pozostają bez zmian.
Czytaj nas na Telegram i Sends