$ 44.97 € 51.12 zł 11.92
+27° +30° +18°

Інструкторів Скелі, яких звинувачують у знущаннях, не покарали – Решетилова

UA NEWS 25 Червня 2026 11:31
Інструкторів Скелі, яких звинувачують у знущаннях, не покарали – Решетилова
0:00 / 0:00

З початку роботи Офісу військового омбудсмана до правоохоронців було передано 9 повідомлень про можливі злочини у підрозділі «Скеля», повідомила Решетилова. За її словами, попри встановлення причетних інструкторів, покарання для них досі не відбулося.

 

У 425-му окремому штурмовому полку «Скеля» раніше ідентифікувати групу інструкторів, які організовують знущання над військовослужбовцями на полігонах, але заходів ні щодо притягнення їх до відповідальності, ні щодо запобігання протиправним діям у майбутньому вжито не було.

Про це на своїй сторінці у Facebook написала Ольга Решетилова, військова омбудсменка України, яка зазначила, що про складну ситуацію в «Скелі» дізналася у травні-червні 2025 року.

Решетилова розповіла, що в червні 2025 року вони виїхали на полігон «Скелі» разом з представниками Офісу президента. Паралельно свою перевірку силами Військової служби правопорядку призначив Головнокомандувач Збройних сил України.

«Ми забрали з полку 22 військовослужбовців, які дали свідчення про побиття, підтверджені поліграфом. Разом з фахівцями з ВСП нам вдалося ідентифікувати групу інструкторів, які організовують знущання на полігонах. На жаль, керівництвом ВСП не були вжиті відповідні заходи ні щодо притягнення цієї групи людей до відповідальності, ні щодо запобігання протиправним діям у майбутньому», – написала вона.

Омбудсменка додала, що тоді за підсумками перевірки ВСП Командуванням Сухопутних військ було призначене службове розслідування, за результатами якого пішло повідомлення до правоохоронних органів про вчинення правопорушення. «Результату розслідування досі немає», – наголосила Решетилова.

За її словами, з початку роботи Офісу військового омбудсмана у січні до правоохоронних органів було надіслано 9 повідомлень про злочини у «Скелі».

Також омбудсменка зауважила, що переконала командира 425 ОШП не допускати людей, яких було ідентифіковано як тих, що системно порушують права військовослужбовців, до роботи з особовим складом.

«Ми відпрацювали фактично миттєву реакцію командування «Скелі» на скарги, які надходять до Офісу військового омбудсмана та інших інституцій. Ми змусили їх забезпечити військовослужбовцям регулярний зв’язок з рідними. Уже в травні кількість скарг до нас на відсутність зв’язку від близьких з цього підрозділу знизилась на 73%. Ми регулярно відвідуємо полігони і місця розташування «Скелі», – запевнила вона.

Водночас Решетилова підкреслила, що вони не можуть виконувати роботу правоохоронних органів та ухвалювати управлінські рішення.ністю

«Щодо ЗПТ (замісна підтримувальна терапія) і військовослужбовців з наркозалежністю. Кілька місяців тому ми виявили, що у «Скелі» їх близько двох тисяч… Так, згідно з 402 наказом вони є непридатними до служби, у виключних випадках – обмежено придатні, але точно не мають перебувати у штурмових підрозділах», – написала омбудсменка.

За її словами, тоді було скликано термінову міжвідомчу нараду, а наразі триває робота та проводяться дослідження щодо того, з якими видами залежностей люди можуть служити.

«Як надати доступ ВЛК до відповідних даних, щоб вони бачили інформацію по ЗПТ. Але, на жаль, мобілізація людей з залежностями триває, і це стає проблемою багатьох підрозділів, не тільки «Скелі», – зауважила Решетилова.

Раніше у 425 окремому штурмовому полку «Скеля» заперечили звинувачення у побиттях мобілізованих, які згодом померли, і заявили, що причини смертей пов’язані переважно з прихованими хворобами або нещасними випадками. У підрозділі наголошують, що співпрацюють зі слідством і хочуть повного розслідування кожного випадку без винятків. 

У березні щонайменше п’ятеро новобранців 425 окремого штурмового полку «Скеля» померли менш ніж за два тижні після мобілізації. За офіційними даними станом на 19 травня, причинами смертей стали захворювання серця та легенів. 

У 425-му окремому штурмовому полку «Скеля» відреагували на публікацію ЗМІ про смерті новобранців під час служби. У підрозділі заявили, що готові співпрацювати з правоохоронцями та закликали не робити передчасних висновків. Військові наголошують, що кожен випадок має перевірятися окремо.

Читай нас у Telegram та Sends

Завантажуй наш додаток