19 червня 2026 року стало важливою датою в історії українсько-польських відносин. Цього дня президент Польщі Кароль Навроцький позбавив українського президента Володимира Зеленського Ордена Білого Орла – найвищої державної нагороди Польщі.
Сам факт відкликання Ордену погіршив і без того складні та суперечливі відносини між країнами. А також показав вразливість єдності союзників під час війни. Чітко помітним став внутрішньополітичний тиск, який може зруйнувати будь-який дипломатичний трек. Попри все, президент Навроцький хотів продемонструвати своїм виборцям необмежений вплив на Україну. Натомість показав, що цей вплив має межі. А Україна не відмовляється від своєї історії та прагне взаємної поваги у відносинах.
UA.News розповідає про скандал із Орденом Білого Орла, який спочатку виглядав як «лобове зіткнення» між Навроцьким та Зеленським, але зрештою переріс у більшу кризу відносин і показав шкоду символічної політики, що спирається на минулі історичні травми.
Орден Білого Орла та історичне партнерство
Орден Білого Орла — найстаріша та найважливіша нагорода Польщі, що має понад трьохсотлітню історію. Польські правителі видавали перші нагороди з 1703 року. А сам Орден Білого Орла у листопаді 1705 року офіційно заснував Август II Фрідріх як король Речі Посполитої.
Першим кавалером цього Ордену, за версією багатьох істориків, був український гетьман Іван Мазепа. Цей символічний жест з боку Польщі на той час свідчив про певні дипломатичні та політичні наміри щодо союзництва. Припускають, що Мазепа зберігав польську нагороду в резиденції під Батурином або в місцевій цитаделі, яку знищили та розграбовали московські каральні війська під час осади 1708 року. Потім Орден могли зберігати в одному зі сховищ російських музеїв.

Після відновлення незалежності у 1991 році всі президенти України, окрім Віктора Януковича, були удостоєні Ордену Білого Орла. Про цей факт публічно згадали, коли польський президент Кароль Навроцький відкликав цю найвищу нагороду у Володимира Зеленського.
Глава України отримав її у квітні 2023 року за рішенням тодішнього президента Польщі Анджея Дуди «на знак визнання його видатних заслуг у поглибленні дружніх і всебічних відносин між Польщею та Україною, у розвитку співробітництва в ім'я демократії, миру та безпеки в Європі». Нагорода символічно відзначала український народ та армію за спротив російським окупантам.

Дотепер Орден відкликали лише один раз. У 1932 році його забрали у польського політика Вінценти Вітоса, але через сім років нагороду йому повернули. Тому прецедент із Володимиром Зеленським залишається до кінця незрозумілим процедурно. Можливо, з часом Орден так само можуть повернути українському президентові. Адже конституція Польщі передбачає, що укази глави держави набувають чинності лише після підписання прем'єр-міністром, а такого підпису не було.
Діалог поза дипломатією
Не чекаючи, коли рішення президента Польщі про відкликання нагороди набере сили, 20 червня Володимир Зеленський відправив Орден Білого Орла до Варшави «Новою Поштою». Він написав у соцмережі, що Україна вдячна Польщі за підтримку та співпрацю у боротьбі проти Росії і ніколи не забуває про цю солідарність. Президент запевнив, що Київ залишиться відкритим для всіх значних форматів взаємодії з Польщею, щоб «спробувати уникнути суперечливих інтерпретацій складних та болючих глав нашого спільного минулого». Проте зауважив, що Орден Білого Орла був вручений і залишається за такими постатями, як Катерина II, Беніто Муссоліні та Герхард Шредер.

У Кароля Навроцького підтвердили, що отримали нагороду назад і тепер разом із посвідченням зберігатимуть у Канцелярії президента. Більше її нікому не вручатимуть.
Також відповіли на зауваження Зеленського і пояснили, що Польща не позбавляє ордена Білого Орла посмертно. Тому його досі мають Беніто Муссоліні та Катерина II. Щодо ексканцлера ФРН Герхарда Шредера сказали, що той «не ображав польську націю так відверто», як Зеленський, «хоча його робота на путінську Росію справді заслуговує осуду як така, що шкодить Польщі та Європі». До того ж, Зеленського не турбувала наявність Ордена Білого Орла у цих постатей, коли нагороджували його.
Пізніше у Канцелярії президента Навроцького виступили ще з однією заявою, у якій визнали погіршення відносин між країнами, але звинуватили у цьому українську сторону.
«Контакти та відносини перебувають у поганому стані, але не тому, що так чи інакше вчинив президент Навроцький. А тому що українська сторона, по суті, вирішила знехтувати пам’яттю про жертв та домовленостями, досягнутими у Варшаві», — йшлося у заяві.
У Канцелярії також підтвердили спроби налагодити контакт між президентами Польщі та України, але поки що марно.

Реакція політиків
Скандал із Орденом запустив ланцюгову реакцію у політичних колах обох країн і загострив баталії навколо історичних протиріч.
Кілька чинних і колишніх українських політиків на знак протесту публічно відмовилися від найвищих державних нагород Польщі. Про таке рішення заявили глава Офісу президента Кирило Буданов та міністр закордонних справ України Андрій Сибіга. Про повернення високих державних нагород Польщі також заявили колишній прем’єр-міністр України Володимир Гройсман, посол України в Польщі Василь Боднар, а також посол в Чехії Василь Зварич.
Утім, першими про повернення Орденів Польщі оголосили троє колишніх президентів: Петро Порошенко, Віктор Ющенко та Леонід Кучма. Щоправда, і в цьому випадку історія зіграла злий жарт з українськими керманичами. Леоніду Кучмі нагадали, що за часів правління він був нагороджений державними відзнаками Російської Федерації. Одразу ж виникло запитання: чи повернув Кучма нагороди країні-агресору?

У поляків теж не обійшлося без овацій щодо вчинку Навроцького. «Кароль Навроцький нарешті забрав у Зеленського Орден Білого Орла! Браво, пане президенте! Шкода, що це сталося так пізно», — прокоментував це рішення один із лідерів партії «Конфедерація» Славомір Менцен.
Деякі польські політики також почали відмовлятися від українських відзнак. Так, віцемаршалок польського Сенату Міхал Камінський повернув Україні дві державні нагороди, заявивши, що «найвищі органи влади України та значна частина її політичної еліти досі не наважилися однозначно засудити винуватців Волинської трагедії та масових вбивств громадян Польщі».
Глава польського уряду Дональд Туск заявив, що повернення нагород та негативна риторика політиків в Україні та Польщі у цьому конфлікті є «стратегічною помилкою», від якої програють усі.
«Конфлікт між Польщею та Україною радує Путіна та шокує наших союзників. Завдання президентів Зеленського та Навроцького — пом'якшити емоції, а не розпалювати напруженість. Лінія фронту лежить в іншому місці», — наголосив Туск.
Президента Навроцького розкритикували деякі польські ЗМІ. Зокрема, у редакційній колонці Rzeczpospolita наголошувалося: «Рішення президента Навроцького помилкове. Воно завдає шкоди стосункам із нашим сусідом. Воно підриває наше спільне минуле та майбутнє. Навроцький вкинув Польщу в глибоку кризу добросусідських відносин, підірвавши зусилля мільйонів і звівши нанівець майбутні перспективи».

Виграшною, тим часом, виглядає позиція кремлівських пропагандистів. Скандалу із Орденом і погіршенню українсько-польських відносин присвятили зловтішні розширені матеріали в етерах центральних російських каналів.
Чому Навроцький відкликав Орден
Попри усю негативну риторику проти Володимира Зеленського, за даними польських ЗМІ, оточення Кароля Навроцького рекомендувало йому не відкликати Орден Білого Орла або, принаймні, дочекатися відповідного моменту, який міг би виправдати цей крок. Адже відкликання нагороди у президента країни, яка п’ятий рік обороняється від російської армії, виглядає надто одіозно. Таке із радістю сприйняли б у Москві, що могло кинути проросійську тінь на політичну кар’єру Навроцького.
Але президент Польщі знехтував рекомендаціями під тиском політичної конкуренції. Офіційно він пояснив, що позбавив Зеленського Ордена Білого Орла у зв'язку з найменуванням одного з українських підрозділів на честь героїв УПА. Навроцький також заявив, що Польща не допустить приєднання до Євросоюзу тих, хто не розуміє необхідності відмовитися від «культу тоталітаризму та насильства».
Цього рішення від Кароля Навроцького насамперед очікував його базовий електорат. Як показало опитування United Surveys, відкликання Ордену Білого Орла у Зеленського підтримали 87% виборців ультраправої опозиції. Але й серед ширшого кола громадян цей крок зустріли схвально. Загалом його підтримали 51,2% поляків. Проти виступили лише 35,5%.

Це поставило у програшну позицію політичного опонента Навроцького — прем’єр-міністра Дональда Туска, який згідно з Конституцією, мав би підписати рішення про відкликання нагороди у президента України. Підтримав би Туск позицію Навроцького чи ні — це могло б зіграти проти нього. Утім, главі польського уряду не довелося робити свій вибір, оскільки Зеленський сам повернув Орден.
У Києві вже заявили, що відкликання нагороди в українського президента є елементом внутрішньополітичної боротьби у Польщі та грою на антиукраїнських сентиментах частини польського суспільства. Зеленський в етері українського телеканалу заявив: «Ми з поляками не можемо бути не партнерами або не друзями, тому що ми — сусіди. Якщо ти не партнер, не друг — то хто ти? Потім це перетворюється, з роками, з десятиліттями, на те, що у нас із русскімі —неповагу, агресію, радикалізацію суспільства. У те, що робив Орбан. Який ставив військових на свій кордон біля нашого. Для чого були ці сигнали?...»
Символічний жест та реальні наслідки
Скандал із Орденом Білого Орла поставив під загрозу ще одне масштабне напрацювання уряду Дональда Туска — Конференцію з питань відновлення України (URC 2026), яка має пройти 25-26 червня у Гданську. Захід, який має підтвердити міжнародну підтримку відбудови України на найвищому рівні, планують відвідати президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн та керівники кількох європейських держав. Проте після багатьох місяців роботи польського уряду, постало питання: чи поїде Володимир Зеленський до Польщі? Його відсутність означала б провал конференції такого рівня.
Спочатку інформація про візит президента України до Польщі виглядала суперечливою. 23 червня глава канцелярії президента Польщі Збігнев Богуцький заявив, що президент Володимир Зеленський, ймовірно, не приїде на Конференцію з відновлення України. Пізніше глава уряду Юлія Свириденко повідомила у соцмережі, що вона особисто очолюватиме українську делегацію.
На тлі суперечки між польським та українським керівництвом у Єврокомісії підтвердили присутність фон дер Ляєн на Конференції у Гданську, назвавши це сигналом підтримки України. «Якщо ми чогось навчилися за останні п'ять років перед обличчям цієї неспровокованої війни в Україні, так це того, що єдність є нашим найсильнішим інструментом», — заявила головна речниця Єврокомісії Паула Піньо
Зрештою, прибув би чи ні Володимир Зеленський до Гданська — загроза відвертих антиукраїнських ініціатив з боку політичного табору Кароля Навроцького зберігатиметься. Наступною відправною точкою може стати 11 липня, коли Польща відзначає день пам’яті жертв Волинської трагедії.