USA na 60 dni złagodziły sankcje wobec irańskiej ropy
USA tymczasowo złagodziły sankcje wobec irańskiego sektora naftowego po negocjacjach z Teheranem w Szwajcarii. Odpowiednia decyzja będzie obowiązywać do 21 sierpnia 2026 roku.
Oświadczył o tym minister finansów USA Scott Bessent.
Zgodnie z decyzją Biura Kontroli Aktywów Zagranicznych Departamentu Skarbu USA (OFAC), na okres 60 dni zezwolono na transakcje związane z wydobyciem, sprzedażą, transportem i rozładunkiem irańskiej ropy naftowej, produktów naftowych oraz produktów petrochemicznych.
Zezwolenie obejmuje nawet niektóre operacje ze statkami, które są objęte sankcjami w ramach programów związanych z Iranem, Rosją, finansowaniem terroryzmu oraz rozprzestrzenianiem broni masowego rażenia.
W Departamencie Skarbu USA wyjaśniono, że licencja została wydana zgodnie z memorandum o porozumieniu, podpisanym między Waszyngtonem a Teheranem 17 czerwca.
Według słów Bessenta, podczas negocjacji w Szwajcarii Iran zobowiązał się do zapewnienia swobodnego przepływu statków przez Cieśninę Ormuz, a także do zapewnienia inspektorom MAEA dostępu do swoich obiektów nuklearnych.
Jednocześnie OFAC podkreśliło, że reżim sankcyjny wobec Iranu nie zostaje całkowicie zniesiony. Ograniczenia pozostają w mocy wobec osób i firm powiązanych z Koreą Północną, Kubą, okupowanymi przez Rosję terytoriami ukraińskimi, a także innymi programami sankcyjnymi USA.
Źródło: Departament Skarbu USA.
Pomimo ogłoszonego rozejmu między Izraelem a Hezbollahem, izraelskie siły przeprowadziły uderzenia na terytorium Libanu. W wyniku ostrzałów zginęło co najmniej pięć osób, w tym żołnierz libańskiej armii. Strony ponownie wymieniły się ostrymi oświadczeniami, a reżim zawieszenia broni faktycznie znalazł się w obliczu groźby zerwania.
Amerykański wywiad ostrzegł administrację Donalda Trumpa, że działania Izraela mogą zagrozić niedawnym próbom zawarcia długoterminowego porozumienia pokojowego z Iranem.
Czytaj nas na Telegram i Sends