W Polsce pozytywnie oceniono decyzję Zełenskiego o nieprzyjeżdżaniu na konferencję
Minister-członek Rady Ministrów i koordynator służb specjalnych Polski Tomasz Siemoniak nazwał 24 czerwca słuszną decyzję prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego o niebraniu udziału w Konferencji ds. Odbudowy Ukrainy, która odbędzie się w Gdańsku.
Według jego słów, taki krok jest uzasadniony w obecnych warunkach bezpieczeństwa i organizacyjnych.
Siemoniak komentował słowa Marcina Przydacza, szefa Biura Polityki Międzynarodowej w Kancelarii Prezydenta RP. Polityk stwierdził, że decyzja Zełenskiego o niejechaniu na konferencję „wystawia premiera Tuska na śmieszność”.
„Nie podobają mi się te wpisy Przydacza. Jeśli ktoś jest głównym dyplomatą prezydenta, to powinien trzymać się pewnych reguł. To nie jest jakiś podwórkowy ping-pong. Natomiast miesiąc temu, oczywiście odpowiedź byłaby taka: źle, że nie ma prezydenta Zełenskiego, powinien być. Dzisiaj, tak jak wczoraj wskazywał premier Donald Tusk, w tych okolicznościach to jest dobra decyzja, sprzyjająca rozładowaniu napięcia” – oświadczył Siemoniak.
„Przyjedzie wicepremier Swyrydenko, szefowa rządu, bardzo ważna osoba na Ukrainie, i nie będzie napięcia związanego z tym, że jest obecny prezydent Zełenski. Kontekst UPA i historii zdominowałby tę konferencję, bo państwo, dziennikarze, przy każdej okazji szczegółowo dopytywaliby o to Zełenskiego” – dodał Siemoniak, jak podaje Polsat News.
Przeczytaj także:
Nawrocki odpowiedział Zełenskiemu w sprawie Orderu Orła Białego.
Wcześniej Zełenski odesłał Nawrockiemu Order Orła Białego za pośrednictwem Nowej Poczty (Nowa Poszta).
Po tym Leonid Kuczma zrzekł się polskiego Orderu Orła Białego.
Również trzeci prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko zrzekł się polskiego Orderu Orła Białego.
Ponadto Borys Tarasiuk zwróci polski order z powodu polityki Nawrockiego.
Czytaj nas na Telegram i Sends