UE po raz pierwszy przedłużyła sankcje gospodarcze wobec Rosji od razu na rok
Kraje Unii Europejskiej uzgodniły bezprecedensową decyzję dotyczącą polityki sankcyjnej wobec Rosji — sektorowe obostrzenia gospodarcze zostaną przedłużone nie o sześć miesięcy, jak dotychczas, lecz od razu na rok.
Odpowiednią decyzję zatwierdzili ambasadorowie państw członkowskich UE. Tym samym sankcje wobec rosyjskiej gospodarki pozostaną w mocy co najmniej do połowy 2027 roku.
Do tej pory Unia Europejska przedłużała obostrzenia sektorowe co sześć miesięcy, co za każdym razem wymagało jednomyślnego poparcia wszystkich krajów bloku. Nowe podejście pozwoli uniknąć regularnych sporów politycznych wokół kwestii sankcji.
Zmiana procedury ma również na celu ograniczenie możliwości wykorzystywania przedłużania sankcji przez niektóre prorosyjsko nastawione rządy jako narzędzia nacisku na partnerów w celu uzyskania ustępstw politycznych lub gospodarczych.
Decyzja została podjęta na tle przygotowywania przez Unię Europejską nowych środków ograniczających wobec Rosji.
Źródło: Rikard Jozwiak.
Przypomnijmy, że Unia Europejska na szczycie w Brukseli 18 czerwca podjęła decyzję o przedłużeniu obostrzeń sankcyjnych wobec Rosji po raz pierwszy nie na standardowe sześć miesięcy, lecz od razu na okres roczny. Tym samym UE odchodzi od dotychczasowej praktyki regularnego weryfikowania sankcji co pół roku.
Oczekuje się, że Rada UE oficjalnie zatwierdzi nowy pakiet sankcji w najbliższych tygodniach, pisze Deutsche Welle.
Czytaj nas na Telegram i Sends