Ministerstwo Spraw Zagranicznych wyjaśniło, dlaczego Nawrocki nie został zaproszony na konferencję poświęconą odbudowie Ukrainy
Polityka wewnętrzna stała się przyczyną tego, że prezydent Polski Karol Nawrocki nie został zaproszony na konferencję poświęconą odbudowie Ukrainy, która odbędzie się w Gdańsku.
O tym poinformował podczas telemaratonu rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych Ukrainy Georgij Tichyj.
Jak zauważył Tichyj, z powodu konfliktu między Polską a Ukrainą okoliczności związane z konferencją są bardzo niekorzystne.
Według niego Nawrocki skarżył się prezydentowi Ukrainy Wołodymyrowi Zełenskiemu, że nie został zaproszony na to wydarzenie.
„To wydarzenie organizowane przez premiera Donalda Tusk. Oznacza to, że ponownie dostrzegamy ten polityczny aspekt, który obecnie istnieje w Polsce” – zaznaczył.
Osobno rzecznik MSZ podkreślił, że tegoroczna konferencja odbędzie się z naciskiem na bezpieczeństwo i obronność. Nie będzie chodziło tylko o przyznanie środków i kredytów na odbudowę, ale o to, jak chronić Ukrainę, aby odbudowywać trzeba było mniej obiektów.
Warto zauważyć, że konferencja poświęcona odbudowie Ukrainy zaplanowana jest na 25–26 czerwca.
Przypomnijmy, że szef Biura Polityki Międzynarodowej prezydenta Polski Marcin Przydaż oświadczył, że strona ukraińska zrezygnowała z planowanych spotkań między prezydentem Wołodymyrem Zełenskim a nowo wybranym prezydentem Polski Karolem Nawrockim.
Były premier Ukrainy Wołodymyr Hrojsman poinformował, że zwrócił Krzyż Rycerski Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej, który otrzymał w 2011 roku za rozwój współpracy regionalnej między miastami ukraińskimi i polskimi.
Były prezydent Ukrainy Petro Poroszenko 20 czerwca również ogłosił rezygnację z polskiego orderu państwowego, podkreślając, że ten krok nie jest skierowany przeciwko narodowi polskiemu, jednocześnie pozwolił sobie jednak na krytyczne uwagi pod adresem obecnego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.
Czytaj nas na Telegram i Sends