Tusk uważa brak obecności Zełenskiego na konferencji w Gdańsku za gest deeskalacji napięcia
Nieobecność Prezydenta України Wołodymyra Zełenskiego na Międzynarodowej Konferencji ds. Odbudowy Ukrainy w Gdańsku stała się przedmiotem komentarzy politycznych w Polsce. Premier Donald Tusk oświadczył, że rozpatruje to jako możliwy krok w kierunku obniżenia napięcia w relacjach między Kijowem a Warszawą.
Według słów polskiego premiera, sytuacja wokół przygotowań do wydarzenia wiązała się z emocjonalną reakcją z obu stron, jednak obecna decyzja Ukrainy może pomóc uniknąć dodatkowych konfliktów i sprawić, że konferencja przebiegnie w spokojniejszej atmosferze.
Premier Polski Donald Tusk poinformował, że znajduje się w stałym kontakcie ze stroną ukraińską w sprawie udziału w Międzynarodowej Konferencji ds. Odbudowy Ukrainy, która ma odbyć się w Gdańsku. Według jego słów, ukraińskiej delegacji na tym wydarzeniu przewodzić będzie wicepremier Julia Swyrydenko. „Jestem w stałym kontakcie z panią wicepremier Julią Swyrydenko. Poinformowała mnie, że stanie na czele delegacji” — zaznaczył Tusk podczas wspólnej konferencji prasowej z szefami rządów państw Grupy Wyszehradzkiej.
Komentując nieobecność Wołodymyra Zełenskiego, polski premier podkreślił, że nie uważa tego za problem dla organizacji wydarzenia. Wręcz przeciwnie, w jego opinii może to zmniejszyć napięcie wokół konferencji. „Jeśli chodzi o mnie, to nie jestem rozczarowany. Moim zdaniem oznacza to być może nawet sprawniejsze przeprowadzenie konferencji, bez zbędnego napięcia, i odbieram to jako gest deeskalacji napięcia” — powiedział Tusk.
Dodał również, że ostatnim wydarzeniom towarzyszyły niepotrzebne emocje między stronami politycznymi Ukrainy i Polski, a część reakcji była „nieadekwatna”. Według jego słów, obecny format uczestnictwa może pomóc skoncentrować się na praktycznych kwestiach odbudowy Ukrainy bez dodatkowych sporów politycznych. Konferencja w Gdańsku jest poświęcona koordynacji międzynarodowego wsparcia dla odbudowy Ukrainy po wojnie oraz angażowaniu partnerów w długoterminowe projekty rekonstrukcji.
Publiczne zarzuty Kancelarii Prezydenta Polski Karola Nawrockiego dotyczące braku zaproszenia na Międzynarodową Konferencję ds. Odbudowy Ukrainy (URC-2026) w Gdańsku są wyłącznie grą polityczną. Obecny format wydarzenia w ogóle nie przewiduje udziału liderów państw, ponieważ jest to stricte rządowy szczebel władzy wykonawczej.
Nawrocki odpowiedział Zełenskiemu w sprawie Orderu Orła Białego
Wcześniej Zełenski odesłał Nawrockiemu Order Orła Białego za pośrednictwem Nowej Poczty (Nowa Poszta).
Po tym Leonid Kuczma zrzekł się polskiego Orderu Orła Białego.
Również trzeci prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko zrzekł się polskiego Orderu Orła Białego.
Ponadto Borys Tarasiuk zwróci polski order z powodu polityki Nawrockiego.
Czytaj nas na Telegram i Sends